بهتر است آگاهی دینی خود را بالاتر برده و به درک صحیح‏تر و عمیق‏تری برسیم و از الگوهای مذهبی‏مان و عملی دینمان راه کار بجوییم.»

روشن است که چیزهایی مانند فال قهوه طلسم و سر کتاب مبنای عقلانی و دینی ندارند و جالب است در بسیاری موارد افرادی که اقدام به دعا نویسی و این قبیل کارها می‏کنند خودشان زندگی رقت بار و محقری دارند و انسان را یاد این مثل می‏اندازد که کل اگر طبیب بودی/ سر خود دوا نمودی در مورد روی آوردن برخی از جوانان به این مسائل بنده سه علت اصلی را ذکر می‏کنم :

1- مشکلات  فردی جوان مانند وسوسه‏ها، بحران‏های نوجوانی، مسائل عاطفی یا عشقی، نوجویی و کم‏جویی ذهنی و درونی و تصاویر پرجاذبه که از این مسائل برای فرد توصیف می شود.

2- مشکلات اقتصادی و یا اجتماعی به مانند بالا رفتن سن ازدواج با اشتغال جوانان.

3- دور بودن از دین و شناخت دینی به ویژه مکتب تشییع؛ و چون تفکر منطقی از دین کمرنگ است لذا برخی افراد به

فال


توصیه دوستان یا آشنایان به سراغ روش‏های غیرعقلی می‏روند و مانند مگسی در یک شبکه عنکبوتی گرفتار می‏گردند. آنچه با عقل و شرع سازگاری نداشته باشد مطرود است و کنار گذاشته می‏شود از خودمان بپرسیم برای رفع حاجات بهتر است سراغ خود خدا برویم یا سراغ بندگانی بدبخت‏تر از خود؟

باید دقت عقلانی به موضوعات داشته باشیم . توسل به پیشوایان معصوم و توکل به خدا و قرآن است که مشکل گشاست و با یاد اوست که دل آرام می‏گیرد و غیر از او از هیچ قصر و معبد و خانه‏گیری کاری ساخته نیست البته هستندافرادی که سیر سلوک  و عرفان می کنندو با پرورش روح و تزکیه نفسبه قدرت های بالاتری دست می یابنداما  صحبت من با جوانان این است که انسان بدون پشتوانه به هر سوی می‏رود ولی این قرآن است که ریسمان محکم الهی است و معرفت آن راه را روشن می‏کند و به سوی سعادت می‏برد. پیامبر اکرم (ص) در حدیثی می‏فرمایند: «وقتی فتنه‏ها همچون قطعه‏های ظلمت فرود آمد بر شما باد قرآن.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 تیر 1389    | توسط: سیدسالار سیدمومن    | طبقه بندی: داستان و راستان،     |
نظرات()