در ۲۸ سال اخیر صف در همه ابعاد زندگی اجتماعی مردم ایران نقش تعیین کننده داشته است. صف های زیادی را به چشم دیده ام. صف های ارزاق عمومی در نخستین سالهای انقلاب، سال های جنگ ایران و عراق و پس از آن.
رمالی

طی چند ساله اخیر، صف های طولانی دیگری هم به صف های موجود اضافه شده یا دست کم بیشتر به چشم می خورد: مردم از تمامی اقشار جامعه برای گشایش و نجات در مشکلات و گرفتاری های امورات و بدبختی های زندگی اجتماعی و اقتصادیشان، پشت در خانه فالگیرها، دعانویس ها و جن گیرها، صف های طولانی تشکیل می دهند.


با وجود اینکه ادعاهای فالگیرها، پیشگوها و جن گیرها توجیه علمی ندارد، ولی بسیاری از مردم هنوز برای رفع مشکلات خود به آنها رجوع می کنند.

در زمانی اندک برای تهیه گزارشم، بیش از ۵۰ فال گیر، دعانویس و جن گیر در سطح شهر تهران و کرج پیدا کردم. غالب این افراد در شرق و جنوب تهران و حاشیه شهر کرج ساکن هستند.

فالگیران، دعانویسان و جن گیران بسیار معروفی که شجره نامه های طولانی داشتند. زنان و مردانی که می گویند به شکلی موروثی و یا پس از طی طریقت نزد فالگیری در شهرستان های کرمان، بجنورد، یزد و حتی در خارج از خاک ایران درنجف و دهلی و بغداد، آموزش دیده و به گفته خودشان به حل امورات و مشکلات مردم مشغول شده اند.

بیشترشان خود را بی نیاز از مسائل مالی و خدمتگزار مردم می دانند، گرچه پولی که آنها از مردم مطالبه می کنند، رقم بالایی است. مردم زیادی از تمامی اقشار جامعه شهری روزانه و حتی در ساعات شب در منزل و کوچه، با وجود گرفتن وقت قبلی، صف بسته اند. بسیاری از این افراد خود را مغلوب شرایط اجتماعی و اقتصادی دانسته و خواهان نجات هستند. در مراجعه به این مکان ها با زنان و مردانی متفاوت برخورد کردم. از زن خانه دار تا کارگر، پسر و دختر دبیرستانی گرفته تا بازاری، مکانیک، کارگردان سریال طنز تلویزیون، فلان خواننده پاپ، هنرمند، معلم، نویسنده، کارمند، دانشجوی فوق لیسانس، پیک موتوری، روزنامه نگار و زن خیابانی در این صف ها می ایستند.

چشم هایشان پر از امید است و اصلا از پولی که بابت فال، دعا و یا جن گیری می دهند ناراحت نیستند . فقط می خواهند نجات پیدا کنند. آنچه برایم عجیب بود شنیدن این جمله بود: "نمی دانم چرا این بلا به سرم آمده؟"

از این جهت است که فکر می کنم ما سال ها است توی صف ایستاده ایم تا بالاخره یک روز بختمان باز شود.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 4 خرداد 1389    | توسط: سیدسالار سیدمومن    | طبقه بندی: خرافات،     |
نظرات()